Jak vybírat dřez

Volba dřezu a jeho vybavení

Pokud si chcete vybrat vhodný dřez, nejdříve zvažte, jak by se tento dřez měl umístit do pracovní desky. Výřez v desce je totiž místo, kudy by mohla do materiálu desky pronikat vlhkost a proto velmi záleží na materiálu pracovní desky.  Pracovní desky mohou být ze dřeva (z masívu), z dřevotřískového laminátu (Postforming), z kompozitu jako je např. Corian, z umělého kamene Technistone, z přírodního kamene, kterým je zejména žula, betonové, nebo také z laminované či lité keramiky.  Zatímco desky z laminátu a z masívu jsou vodou nasákavé a výřez je třeba proti vlhkosti dobře chránit, ostatní materiály lze pro účely montáže dřezu považovat za nenasákavé.  Než tedy začnete vybírat dřez, musíte mít jasno o materiálu a tloušťce vybrané pracovní desky.

Do pracovních desek z nasákavých materiálů, mezi které může patřit i deska z betonu (pokud není důkladně naimpregnovaná) lze v zásadě doporučit jen dřezy montované shora (NÁSTAVNÉ DŘEZY) do výřezu v desce. To je klasická, dosud zřejmě nejběžnější montáž, kdy okraj dřezu překrývá okraj výřezu v desce a tím jej chrání proti průniku vlhkosti.

Do pracovních desek z nenasákavých materiálů lze použít jakýkoli dřez, nejčastěji jsou to dřezy se spodní montáží (PODSTAVNÉ DŘEZY), s montáží do roviny (DŘEZY ROVINOVÉ) povrchu dřezu s povrchem pracovní desky, nebo bloky (MODULOVÉ DŘEZY) určené k montáži přímo na skříňku. Uvedené názvy jsou dále použity v popisu typu jednotlivých dřezů, kde jsou také příslušné ilustrační obrázky.

Volba vybavení dřezu

Obsahem dodávky dřezu je výpustná armatura, tj. odtok z hlavní vaničky a jeho případné propojení s otvorem přepadu. Kovové části – sítko výpusti a krytka přepadu jsou standardně v povrchové úpravě „chrom“. Na vyžádání mohou být v jiných povrchových úpravách, např. „staromosaz“, to když má být vedle dřezu použita baterie ve stejné povrchové úpravě.

Základní nabídka dřezů v tomto eshopu je orientována na dřezy s manuálně ovládanou výpustí ( zatlačením sítka rukou se výpust uzavře, povytažením se výpust otevře).  Za příplatek a po upřesnění dalších detailů může být dodán dřez s výpustí ovládanou dálkově pomocí excentru (otočením kolečkem suchou rukou). Excentr se používá hlavně u dřezů pro moderní kuchyně a na jeho instalaci musí být ve dřezu zhotoven další otvor.  Některé typy dřezů umožňují prorážet otvory pro baterie a další vybavení dřezu přímo na místě montáže, jiné typy dřezů to neumožňují a příslušné otvory se odvrtávají pouze u výrobce. V popisu u jednotlivých dřezů je toto výslovně poznamenáno.

Všechny otvory pro vybavení dřezu mají stejný průměr 35 mm a jsou tedy vzájemně zaměnitelné.

Volba orientace vaničky dřezu

Nesymetrické dřezy s odkapovou plochou mají vždy dvě zrcadlové varianty - s vaničkou vlevo a vpravo. Dřezy s vaničkou vpravo jsou znázorněny na většině obrázků.  Toto označení vychází z polohy vaničky jak ji má před sebou uživatel dřezu: když stojí před dřezem a má po pravé ruce vaničku, je to dřez s vaničkou vpravo.

Volba barvy

Barvu dřezu můžete zvolit podle náhledu na obrazovce monitoru. Nastavení monitoru počítače ale může barvu zkreslovat a podobně je tomu i u tištěných prospektových materiálů. S výjimkou bílé barvy glazury je proto správnější rozhodovat se podle vzorku vypálené glazury. Vzorky glazur věrně odpovídají svým odstínem, leskem i strukturou povrchu glazuře dřezu. Vzorky glazur jsou vybavena partnerská kuchyňská studia po celé ČR. Podle místa bydliště vás na ně můžeme nasměrovat, nebo vám vytypované vzorky barev pošleme poštou.